Felç, duyu kaybıyla birlikte görülebilen, kas işlevinde bir kayıp içeren bir durumdur ve aynı zamanda duyu kaybı olarak da adlandırılır. Bu terim, sinirlerin etkisiz hale getirilmesi anlamına gelen Yunanca kelimeden türemiştir. Bunun nedeni, sinir sisteminde genellikle motor fonksiyon kaybı ya da duyusal bilgi kaybı olmasıdır.
Felce yol açan iki ana sebep bulunmaktadır. Felç, beyinde ya da omurilikte oluşan hasarlar nedeni ile ortaya çıkar. İleri yaşlarda daha sık karşılaşılan felç, vücudun tamamında değil sadece belli bir kısmında görülür. Felçte his ve hareket kaybı genellikle tek taraflı olup vücudun sadece sağ ya da sol tarafında görülür.

Felç sebepleri nelerdir?

Birinin geçici veya kalıcı felç geçirmesinin olası birkaç nedeni vardır. Genellikle omurilik ya da sinir sisteminin diğer kısımlarında oluşan hasarların bir sonucu olarak ortaya çıkar. Bu hasarlar:

 • İnme
 • Travma
 • Poliomyelit
 • Serebral felç
 • Periferik nöropati
 • Parkinson hastalığı
 • Botulizm
 • Spina bifida
 • Çoklu skleroz
 • Guillain Barre Sendromu
 • Ek olarak, bazı ilaçlar sinirlerin işlevini etkiler ve nadir durumlarda felce neden olabilir.

Felç tedavisi nasıl yapılır?

Felç tedavisi sürecinde amaç, genel olarak, en yüksek yaşam kalitesi ile mümkün olduğunca bağımsız yaşamaktır. Felç olan her hasta için optimal tedavi, felcin türüne ve yaşam kalitesine olan etkisine bağlıdır.

Engellilere yardımcı olan cihazlar, bazı felç türlerine çözüm sunabilir. Örneğin, vücudun alt kısmının işlevini yitiren paraplejikler, tekerlekli bir sandalyeyi kullanabilir ve nispeten bağımsız bir yaşam tarzı yaşayabilir.

Vücudun üst kısmında da felç olan insanlar için, elektrikli bir tekerlekli sandalye ellerindeki hareketi kontrol etmeleri durumunda hareketlilik konusunda yardımcı olabilir.

Ortezler, ekstremite fonksiyonunu iyileştirmek ve etkilenen kaslardaki zayıflıkları telafi etmek için tasarlanmış bir başka alternatiftir.

Felç komplikasyonlarında takip çok önemlidir. Olası komplikasyonların farkında olmak, böylece işaretlerin meydana gelmesi durumunda daha erken teşhis edilebilmesine yardımcı olur. Erken teşhis hastanın tedavisini kolaylaştırır ve yaşam kalitesinin yükselmesini sağlar. Ek olarak, bu koşulların tıbbi tedavisi haklı çıkar ve her hastain yaşam kalitesini yükseltmek için ele alınmalıdır.

Felç rehabilitasyonu hakkında bilinmesi gerekenler

Felç rehabilitasyonu seansları yaklaşık 1,5 ila 2 saat arasında değişiklik gösterir. Rehabilitasyondan önce fizyoterapist hastaya özel bir tedavi planı çıkarılır. Tedavide hastanın yaşı, sağlık durumu, felç durumun şiddeti ve felcin nedeni dikkate alınır. Felç rehabilitasyonunda hastaya uygulanan fizik tedavinin olumlu ya da olumsuz sonuç vermesi felcin seviyesine bağlıdır. Fizik tedavide amaç hastanın kendi bakımını gerçekleştirmesini sağlamaktır.

Felç rehabilitasyonunda hastalara akıllı cihazlar eşliğinde egzersiz uygulamaları, soğuk sıcak tedavi yöntemi ve masajlar uygulanır. Felç tedavisinde en etkili yöntemlerden biri de havuz egzersizleridir. Su vücudun büyük bir ağırlığını kaldırarak tedaviye yardımcı olur. Bu sayede hastanın taşıdığı yük azalır ve kendisine verilen hareketleri daha kolay yapar.

Fizik tedavinin ana amacı öncellikle hastanın eski işlevini yerine getirmek veya iyileştirme sağlamaktır. Hastanın duş almak, yemek yemek, tuvalet ihtiyacını karşılamak kendi ihtiyaçlarını giderebilmesi sağlanmalıdır. Ayrıca yutkunma ve konuşma egzersizleri de uygulanır. Fizik tedavide ayrıca psikolojik destek de verilir.

HEMEN ARA