Kol, bacak, el ve ayak gibi tüm uzuv hareketlerinin kusursuz olarak gerçekleştirebilmesi için, sinirsel iletinin tam olması gereklidir. Bu işlevleri yerine getiren sinirler, bazı hallerde, özellikle el ve ayak kaslarına giderken geçtikleri ince kanallarda basıya uğrayabilirler. Bu tabloların hepsine birden sinir sıkışması denir.
En sık görülen sinir sıkışmasI rahatsızlığı, el bileği median bölgesinde görülen karpal tünel sendromudur. Ayrıca dirseğimizin dış kısmında bulunan ulnar sinirin dirsek hizasında veya el bilek avuç içi yüzü dış tarafında (küçük parmak) ve dizimizin yan dış kısmında bulunan peroneal sinirin ayak bilek iç malleol altında da sinir sıkışması görülebilir. Bunların dışındaki nedenler;

 • Kırılan ya da yerinden kayan kemikler
 • Diyabet, tiroit hastalıkları, obezite, menapoz
 • Romatizmal hastalıklar
 • Duruş ve oturuş bozuklukları, tekrarlayan yanlış hareketler olarak sıralayabiliriz

Sinir sıkışmaları özellikle 40-60 aralığındaki kadınlar, piyanistler, bilgisayar operatörleri, bankacılar, heykeltraşlar, diş hekimleri ve ev kadınları gibi ellerini aşırı kullanan kişi ve meslek gruplarında daha sık görülmektedir.
En önemli belirti gece uykudan uyandıran el uyuşmalarıdır. Bazen ağrı olsa da, uyuşmalar ön plandadır. Yakınmalar ilerleyebilir ve zaman içinde el parmaklarında kuvvet azalması sonucu, elde tutulan eşyalar yere düşmeye başlayabilir.

Özellikle sivri burunlu, yüksek topuklu ayakkabı giyenlerde, ayak bileğinde ve ayak parmaklarında benzer bir durum gelişir ve tarsal tünel sendromu (ayak bilek kanal sendromu) olarak adlandırılır. Benzer yakınmalar (uyuşma, ağrı gibi) ayak bileği ve ayak parmaklarında da ortaya çıkabilir.

Sinir sıkışması elde ise hastalarda poşet taşıma, yazı yazma, bardak tutma gibi günlük aktivitelerin yapılmasında ciddi güçlükler ortaya çıkar. Bacaklarda olan ileri derecede sinir sıkışmalarında ise hasta yürüyemez, ayağını sürümeye başlayabilir. Bunun sonucu olarak da merdiven çıkamama, araç kullanamama gibi problemler ortaya çıkabilir.

Hastadan ayrıntılı bir hikaye alınmalıdır. Yapılacak fizik muayene ile duyu, refleksler, kas kuvveti gibi özellikler kontrol edilmelidir. Hem tarsal hem de karpal tünel sendromlarında ilk muayene ile genellikle teşhis konabilir. Ardından uygulanacak EMG (elektromiyelografi) ile daha başlangıç safhasındaki olgularda dahi (henüz kuvvet kaybı gelişmemiş olan) tanı konabilir.
Henüz kuvvet kaybı gelişmemiş ve ilerlememiş olgularda konservatif tıbbi tedavi uygulanır. Sinirin sıkıştığı bölgeyi rahatlatmak için atel, bazı durumlarda enjeksiyon, anti inflamatuar ilaçlar ve fizik tedavi uygulanabilir.

Fizik tedavi ve rehabilitasyonda en çok uygulanan araçların başında hidroterapi, ultrason, parafin, lazer ve manyetik alan tedavileri sayılabilir.

 • Şayet hasta istirahat, rehabilitasyon ve diğer tedavi yöntemleriyle iyileşmezse ve tetkiklerde ağır düzeyde sinir sıkışıklığı saptanırsa cerrahi tedavi düşünülmelidir.
 • Oturuş, yatış ve duruş pozisyonumuza dikkat edilmeli, uzun süre yanlış bir pozisyonda kalınmamalıdır. (örneğin uzun süre bacak bacak üstüne atmak veya bağdaş kurma pozisyonunda oturmak gibi)
 • Ev kadınları bez sıkma, el işi yapma, cam silme gibi sürekli tekrarlayan zorlayıcı el hareketlerinden kaçınmalıdır.
 • Sürekli klavye ve fare kullanan kişiler bileklerini uzun süre bükülü tutmamalıdır.
 • Çalışırken dirsekler masa veya herhangi bir yere dayanmamalıdır.
 • Ellerle çok fazla yük taşınmamalı ve bilekler bükülü tutulmamalıdır.
 • Bağ, eklem ve kasları güçlü tutmak için düzenli germe, esneme egzersizleri uygulanmalıdır.
 • Diyabet, tiroit veya romatolojik hastalıkların varlıklarında rutin kontroller ihmal edilmemelidir.
HEMEN ARA